IMPREZA

Odtwarzacz Mp3

Mp3 Player

Kalendarz

Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             

Brak wydarzeń.

Losowe media

TURNIEJ RYCERSKI

MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ RYCERSKI

O złoty warkocz Tarłówny

Zamek w Dębnie
22 września 2013 r.

Turniej Rycerski

XV MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ RYCERSKI "O ZŁOTY WARKOCZ TARŁÓWNY" - DĘBNO 2010

Międzynarodowy Turniej Rycerski „O złoty warkocz Tarłówny” odbył się w tym roku już po raz piętnasty. Na ten mały jubileusz Dębińskie Centrum Kultury przygotowało wyjątkowo atrakcyjny program. Ale przygotowania do tegorocznego turnieju napotykały wyjątkowo dużo problemów. Na krótko przed imprezą pojawiła się zła wiadomość, że współorganizator – Muzeum Okręgowe w Tarnowie nie otrzymało na tą imprezę dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Sfinansowanie bogatego programu stanęło pod znakiem zapytania. Na szczęście hojna pomoc sponsorów oraz środki pozyskane przez DCK ze Starostwa Powiatowego i innych źródeł pozwoliły na zaproszenie doskonałych polskich i zagranicznych bractw rycerskich, renomowanych grup rekonstrukcyjnych i aż trzech grup konnych.
Drugim, nie mniejszym problemem, była zła pogoda, która spowodowała bardzo trudne warunki w zamkowej fosie, będącej areną turniejowych zmagań. Przed samą imprezą deszcz padał bez przerwy prawie dwa tygodnie więc ogromnym niepokojem spoglądaliśmy w niebo. I tym razem mieliśmy dużo szczęścia, gdyż na dwa dni przed imprezą przestało padać i wyjrzało upragnione słońce. Niestety zamkowa fosa przypominała jezioro. Aby przygotować chociaż fragment terenu do pokazów został rozsypany piasek, który osuszył łąkę na tyle, żeby mogli tam wejść rycerze oraz wjechać konie. Im dalej w głąb fosy tym wody było więcej i w tych warunkach musieli rozbić namioty rycerze i spędzić w nich noc. Duży niepokój towarzyszył występom konnicy, gdyż grząski teren groził poważnym wypadkiem jeźdźcom i koniom, które w głębi fosy zapadały się prawie do kolan.
Na łące od strony trasy nr 4 nie udało się ustawić wesołego miasteczka. Ciężarówki z urządzeniami rozrywkowymi utonęły przy próbie wjazdu i dwa dni trwało ich wyciągnięcie. Ale i tym razem udało się wybrnąć z kłopotu, ustawiając kilka najatrakcyjniejszych urządzeń na placu sąsiadującym z zamkiem.
Możemy mówić o ogromnym szczęściu gdyż mimo wszystkich przeciwności niedziela przywitała turniejowych gości słonecznym porankiem a piękny, choć dość chłody dzień, zgromadził w Dębnie kilkanaście tysięcy widzów.
Ci, którzy zdecydowali się przyjechać, z pewnością tego nie żałowali. Program był niezwykle różnorodny i bardzo dynamiczny a ponieważ w tym roku obchodzimy 600-ną rocznicę Bitwy pod Grunwaldem tematem wielu pokazów i inscenizacji było to właśnie wydarzenie.
Pierwszy raz w historii turnieju widzowie mogli zobaczyć taką ilość i różnorodność pokazów konnych. Prezentowała się jedna z najlepszych grup konnych w naszym kraju -  Polska Rewia Konna z Warszawy. W ich wykonaniu widzowie zobaczyli Kawalerię Rzymską  - Auxiliares a później Konnicę średniowieczną z czasów Grunwaldu.
Wyjątkową gratką był turniej zręcznościowy we władaniu bronią białą i drzewcową, turniej bojowy na kopie-joust. To niezwykle widowiskowa walka na kopie wyposażone w końcówki z balsy, które pękają przy ataku na jeźdźca, dając niesamowite wrażenie realizmu. Podobnie emocjonujące były pojedynki na maczugi turniejowe – tzw. bohurt czyli walka bez zasad. Inna grupa konna prezentowała pokazy łuczników konnych oraz niezwykle widowiskowe pokazy kaskaderskie. Wielkie zainteresowanie wzbudziła trzecia – damska grupa konna. Panie w pięknych strojach z epoki zaprezentowały się dwukrotnie, pokazując między innymi taniec na koniach. Widownia entuzjastycznie przyjęła występy profesjonalnej grupy pokazowej z Czech. Bractwo „Memento Mori”, z właściwym dla Czechów, dystansem zaprezentowało scenki historyczne, w których profesjonalnie wykonane walki przeplatały się z elementami humoru. Odbyły się także koncerty zespołu tańców dawnych oraz bardzo ciekawej grupy muzycznej „Bumtralala” z Krakowa. Wyjątkową gratką dla widzów była „Bitwa pod Grunwaldem”, zaprezentowana w formie partii szachowej. Na olbrzymiej szachownicy stanęły żywe figury, przedstawiające najważniejsze postacie historyczne, oddziały i formacje wojskowe. Narrator czytał przebieg bitwy pod Grunwaldem, która jednocześnie odbywała się na szachownicy. Kolejnym nawiązaniem do grunwaldzkiej viktorii była inscenizacja bitewna w wykonaniu pt: „Wielka Wojna z Krzyżakami” w wykonaniu kilkunastu bractw rycerskich oraz konnicy.
Najważniejszymi elementami turnieju są finały turniejów: bojowego, łuczniczego oraz drużynowego. W tym roku zwycięzcą turnieju bojowego został ROBERT SZATECKI z Warszawy i jemu przypadło trofeum – Złoty Warkocz Tarłówny.
Po zmroku Teatr Dzieci Ognia z Jadownik zaprezentował piękny spektakl tańca z ogniem, który  został nagrodzony burzą oklasków. Do tradycji turniejów w Dębnie należy finałowa bitwa, w której biorą udział wszystkie bractwa rycerskie oraz konnica i artyleria. W tym roku bitwa wypadła wyjątkowo okazale, ciekawie i dynamicznie. Dzięki rekordowej ilości grup rycerskich, które przyjechały do Dębna, udało się stworzyć barwne widowisko a ilość zbrojnych, artylerii, koni i sprzętu tworzyła wrażenie niezwykłego realizmu.
Na koniec wszyscy wykonawcy oraz organizatorzy przemaszerowali przed tłumami widzów, odbierając zasłużone owacje.
Całość zakończył wyjątkowo efektowny pokaz sztucznych ogni, który został sfinansowany przez sponsora – Bank Zachodni WBK.

ORGANIZATORZY:

IMPREZIE PATRONUJĄ:
MARSZAŁEK
WOJEWÓDZTWA
MAŁOPOLSKIEGO
STAROSTA
POWIATU
BRZESKIEGO
WÓJT
GMINY DĘBNOSPONSORÓWNY:
SPONSOR POKAZU SZTUCZNYCH OGNI:

Okocim

BZWBKSPONSORZY:
KSGhudraulikskodaPaletaclimaxcomtelINGzajazdavivaExclusivePizzaunileverUranLottopgnig


Międzynarodowy Turniej Rycerski „O złoty warkocz Tarłówny” jest największą imprezą plenerową w południowej Polsce. Rokrocznie gromadzi ponad 20-tysięczną widownię z całej Polski oraz zza granicy. Impreza odbywa się w otoczeniu pięknego zamku w Dębnie i ma charakter wielkiego historycznego widowiska. Główną areną pokazów jest fosa zamkowa, gdzie dzięki doskonałej widoczności i rozległemu terenowi mogą zaprezentować się różne formacje zbrojnych i jazdy. Na turniej ściąga rycerstwo z całego kraju oraz zagraniczne bractwa rycerskie (min. z Węgier, Słowacji, Ukrainy). Na placu boju staje ponad 300 zbrojnych wojów, konnica i artyleria. Licznie zgromadzona widownia uczestniczy w pięknej lekcji historii na żywo. Wszystkie pokazy walk, sceny bitewne, zwyczaje rycerskie i dworskie oraz tańce i gry dworskie czy plebejskie, uzupełnione muzyką, światłem, efektami dźwiękowymi oraz fachowym i barwnym komentarzem, pozwalają oglądającym poczuć atmosferę dawnych wieków. Na polu turniejowym są ustawione elementy dawnej zabudowy. Makieta zamku wraz z mostem, chałupy, a na przedpolu namioty rycerskie oraz artyleria. Przygotowanie takiej scenografii pozwala na przedstawienie życia naszych przodków i realistyczne pokazanie scen bitewnych, podczas których płoną chałupy, stogi i zamkowa brama. Podczas imprezy można zobaczyć pokazy walk rycerskich od czasów średniowiecza aż po wiek XIII; równocześnie prezentowane są elementy uzbrojenia, sposoby walki i obyczaje rycerskie. Bardzo atrakcyjnie prezentują się sceny bitewne z udziałem rycerstwa, artylerii oraz konnicy, będące próbą rekonstrukcji najsłynniejszych wydarzeń z historii Polski. Wiele emocji towarzyszy również rywalizacji łuczników i rycerzy ciężkozbrojnych, walczących o turniejowe trofeum – „Złoty warkocz Tarłówny”. Prawdziwe tłumy przyciąga również pokaz walki na koniach, woltyżerka i wyczyny kaskaderskie w wykonaniu jeźdźców. Występują także profesjonalne grupy kaskaderskie mające w swym dorobku udział w znanych filmach historycznych. Podczas zeszłorocznych imprez prezentowała się konnica z filmów „Ogniem i mieczem”, „Piłsudski”, grupa kaskaderów konnych, która brała udział w realizacji „Starej Baśni” w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Wytchnieniem od turniejowego gwaru jest zwiedzanie zamku, gdzie w zabytkowych salach można wysłuchać koncertów muzyki klasycznej i dawnej, wykonywanej na tradycyjnych instrumentach i w strojach z epoki. Do dyspozycji zwiedzających są wszystkie sale, podziemia, kuchnia i skarbiec. W salach można oglądać wystawy przygotowane specjalnie na czas turnieju. Na zamkowym dziedzińcu grupy artystyczne oraz rycerskie prezentują rozrywki naszych przodków, zapraszając widzów do wspólnej zabawy. Wzgórze zamkowe również obfituje w atrakcje. Licznie zgromadzeni artyści prezentują tam dawne wyroby rzemieślnicze – łuki, miecze, tarcze, zbroje, ale również pamiątkowe pieczęcie czy pergaminy. Można także sprawdzić skuteczność dawnego wymiaru sprawiedliwości za przyczyną katowni oraz wielu wymyślnych narzędzi tortur. Wszyscy głodni i spragnieni mogą posmakować specyfików dawnej kuchni rycerskiej, plebejskiej lub całkiem nam współczesnych smakołyków. Zwieńczeniem Turnieju jest wielka bitwa z udziałem całego rycerstwa, konnicy i artylerii. Odbywa się po zapadnięciu zmroku, w świetle płonących stogów, chat i rozbłysków artyleryjskich wystrzałów. Zasnute dymem pole  walki, swąd palących się zabudowań, huk armatnich wystrzałów, krzyki walczących, znikające sylwetki pędzących w galopie koni i szczęk oręża pobudza wyobraźnię i pozwala chłonąć atmosferę bitwy.   
Międzynarodowy Turniej Rycerski „O złoty warkocz Tarłówny” jest doskonałą lekcją historii Polski, wspaniałym rodzinnym festynem i jednocześnie najlepszą promocją gminy Dębno i jej zabytków. Dzięki tej imprezie w ciągu ostatnich lat kilkukrotnie wzrosła liczba turystów odwiedzających zamek w Dębnie. Wzrosło również zainteresowanie naszą historią. Młodzież utworzyła przy dębińskim zamku prężnie działające bractwo rycerskie, które reprezentuje naszą gminę na turniejach w kraju i za granicą.
Impreza ma swoją ugruntowaną sławę i cieszy się olbrzymią popularnością widzów, co znalazło potwierdzenie w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski 2006, w którym  Turniej Rycerski otrzymał I miejsce w kategorii: wydarzenie artystyczne, kulturalne.

Galerię zdjęć z poprzedniego Turnieju Rycerskiego można OBEJRZEĆ TUTAJ, a relacje video TUTAJ

KONTAKT

Wygenerowano w sekund: 0.01
24,039,640 Unikalnych wizyt